Dlaczego cenimy złoto?

Pewne rzeczy nigdy się nie zmieniają i z pewnością już się nie zmienią. Dlatego też popularność złota, którą można obserwować już praktycznie od początków jego odkrycia, również się nie zmieni. Przyczyniają się do tego już nie tylko właściwości estetyczne posiadane przez złoto, właściwości chemiczne czy fizyczne. Ogromna siła złota, jest związana z ekonomią, która od zawsze stanowiła dźwignię każdej dziedziny naszego życia.

Już pierwsza zaleta złota, pozwala stwierdzić jak jest ono cenne i wartościowe. Mając złoto, praktycznie pod każdą postacią, z łatwością wymienimy je na gotówkę, zarówno w walucie krajowej, jak i zagranicznej. Niekiedy można nią płacić jak zwyczajnymi pieniędzmi. W naszym kraju to co prawda rzadkość, jednak są rejony świata, gdzie jest to powszechnie stosowana praktyka. Sprzedawca waży złoto (w postaci pyłu, biżuterii, bądź samorodka), sprawdza aktualny kurs złota i podaje cenę. Dodatkowo nic nie wskazuje na to, że zapotrzebowanie na złoto spadnie, jest wręcz przeciwnie. Nadal jest bardzo poszukiwane i cenione.

Państwo również lokuje w złocie. Takie rezerwy, są podstawą płynności finansowej. Pozwala na przetrwanie najgorszych chwil, które dotykają gospodarkę i ucieczkę od niepewnej waluty, która poddaje się ciągłym wahaniom. Jest również trwalsze niż powszechnie stosowane pieniądze, które mogą ulec rozdarciu zalaniu, czy spaleniu. Podobnie, więc może uczynić każdy z nas, kupując czy to biżuterię, czy też monety ze złota, bądź oferowane dziś sztabki o różnej wartości. Z łatwością można je również ukryć i nadać pożądany kształt oraz wielkość. Z jednej strony można je rozbić na cieniutkie arkusze, z drugiej w postaci niewielkiej sztabki ukryć pod parkietem, bądź schować za kominkiem, gdzie nikomu nie przyjdzie do głowy szukać (najlepiej jest jednak tak cenne złoto przechowywać w sejfie, bądź w banku).

Te oraz inne zalety złota sprawiają, że jest jednak dostępne dla szerokiej rzeszy osób. W postaci cennej biżuterii, noszonej na wystawne przyjęcia, bądź też, jako dodatek w postaci kolczyków lub pierścionka, złoto wpisało się w naszą kulturę oraz modę. Dzięki temu również można obserwować jak dana moda zmienia się i jak zmieniają się pod jej wpływem wyroby ze złota.