Jak czyścić złoto? Profesjonalnie i domowe metody

Każdy z nas ma w domu biżuterię różnego rodzaju, jak i w różnej ilości. Z pewnością kobiety, mają jej więcej od przeciętnego mężczyzny, który zazwyczaj ma zegarek, łańcuszek, bądź bransoletę. Nawet, jeżeli ma po kilka przedmiotów tego Odoju, to jest to niczym przy kobietach, które samych tylko kolczyków mogą mieć po piętnaście, dwadzieścia par. Do tego odpowiednie zawieszki, do których można dobrać odpowiedni łańcuszek, pasujący do wspomnianych kolczyków, które z kolei pasują do butów, bądź sukienki. Taka biżuteria to z pewnością powód do zadowolenia. Problem jednak pojawia się wówczas, kiedy ulega ona zabrudzeniu. Wyjściem jest oczywiście jej oczyszczenie, na które jest kilka sposobów.

Z jednej strony możemy biżuterię oddać do czyszczenia do jubilera. Wprawna ręka oraz oko fachowca, dobierze najwłaściwsze środki i preparaty, które usuną zanieczyszczenia, smugi, plamy, poszarzałe miejsca i odda w należytym stanie. Dzięki temu nie musimy się taką biżuterią i dzielić ją na tę z kamieniami szlachetnymi i z samego złota lub srebra. Ma to bowiem istotny wpływ na rodzaj zastosowanych preparatów i całe postępowanie z biżuterią.

Inne rozwiązanie to zastosowanie środka zakupionego w sklepie. Ich duża ilość, dostępna na rynku, pozwala na zastosowanie ich w przypadku praktycznie każdego rodzaju biżuterii. Postępując zgodnie z zamieszczoną instrukcją, sami możemy nadać wyjątkowy blask naszej biżuterii.

Pozostają jeszcze metody domowe. Wykorzystują one najczęściej różne połączenia ciepłej wody, płynu do mycia, mydła, sody oczyszczonej. Dodając do ciepłej wody, jeden z tych środków i mocząc w nim elementy przez około dziesięć – piętnaście minut, bardzo często można uzyskać efekt podobny do zastosowania środków. Należy jednak pamiętać by nie postępować tak z biżuterią z kamieniami szlachetnymi. Dosyć popularną metodą jest niekiedy zastosowanie sreberka, z czekolady (bądź foli aluminiowej), ciepłej wody oraz soli. Takie rozwiązanie również sprawdza się przy mniejszych zabrudzeniach. Później wystarczy przemyć wszystko wodą.

Zawsze jednak stosujemy delikatne chusteczki i tkaniny w celu wytarcia po skończonym zabiegu czyszczenia.