Kilka słów o złocie

Gdyby przyjrzeć się naszej historii to można zauważyć, że niewiele substancji, minerałów oraz wytworów naturalnych, cieszyło się tak dużą popularnością jak złoto. Nikt nie słyszał o gorączce naftowej, gorączce diamentów, jednak już gorączkę złota, każdy doskonale zna. Piękny materiał, o licznych specyficznych i oryginalnych właściwościach, pozwala na tworzenie wielu przedmiotów zarówno, jako dodatek do ubrania, jak i bardzo profesjonalnych, stosowanych zarówno w przemyśle kosmicznym, jak i w gastronomii, gdzie dodaje się jadalne płatki złota do deserów mi innych potraw.

Złoto jest bardzo plastyczne i niewrażliwe na większość ze stosowanych powszechnie kwasów. Dodatkowo w bardzo szerokim zakresie temperatur, jest doskonałym przewodnikiem ciepła oraz przewodnikiem elektrycznym. Ponadto nie ulega rdzewieniu i ściemnianiu. Dzięki temu było dodawane (w mniejszej, bądź większej ilości) do monet. Odporność na tlen, kwasy oraz powietrze, sprawiało, że doskonale prezentuje się nawet po długim czasie. Złoto ulega jedynie pewnym roztworom cyjanku. Również pod wpływem tak zwanej wody królewskiej ulega roztworzeniu. Dzięki temu już od dawna było, jest i z pewnością zawsze będzie stosowane, jako element biżuterii wykonywanych dla Pań oraz Panów.

Ten szlachetny metal pozwala na wiele zastosowań. Wpływ mają na to jego właściwości fizyczne oraz chemiczne. Z tego powodu jest nieustannie poszukiwane w każdym rejonie świata. Za pewne złoża złota, tylko w celu możliwości korzystania z terenu, należy słono zapłacić, dodatkowo przekazując określoną jego część właścicielowi terenu. Złoto, występuje zarówno w postaci pyłu osadzonego w skałach, jak i można spotkać różnej wielkości samorodki, począwszy od kilku milimetrów nawet aż po naprawdę duże okazy.

Odkryte już w starożytności, mimo upływu lat, nadal cieszy się ogromną popularnością. Zmieniająca się cena sprawia, że część osób w chwilach kryzysu to właśnie w złocie lokuje swoje pieniądze. Dziś znaczna część złota to między innymi wyroby jubilerskie, pozostałe to między innymi rezerwy państwowe oraz złoto przeznaczone na cele przemysłowe.