Koperty – słowo o materiałach i formie.

W przypadku zegarków kluczową rolę odgrywa wiele elementów. Na nie składa się nie tylko materiał. Warto zwracać również na jakość, wygląd oraz wykończenie. Doskonałym tego przykładem jest koperta, która jest nie tylko zewnętrzną obudową. Stanowi ona jednocześnie istotny element będący szkieletem zegarka. Jego zadaniem jest ochrona mechanizmów wewnętrznych. Mimo wszystko powinna się ona cechować najwyższą elegancją oraz estetyką. Ich dobór pozwala na dostosowanie do pozostałych elementów jak: obrączka, spinki do mankietu, sygnety czy też inne rodzaje biżuterii. Wśród materiałów stosowanych na koperty można znaleźć między innymi: złoto i srebro. Na koperty przeznacza się zazwyczaj złoto 14 bądź 18 karatowe. Jednak coraz popularniejsze są również materiały takie jak platyna oraz pallad.

Inne materiały to: stal, mosiądz oraz tytan i aluminium. Tytan to kolejny metal wykazujący się dużymi antyalergicznymi właściwościami. Dodatkowo jest to materiał lekki i odporny na uszkodzenia. Jednak nawet koperty wykonane z kauczuku, plastiku czy karbonu cieszą się dużą popularnością oraz uznaniem. Wszystko zależy od indywidualnych upodobać i gustów każdego klienta. Należy jednak zawsze pamiętać, że rodzaj wykorzystanego materiału i tworzywa ma wpływ na cenę zegarka. Wykorzystywana stal nierdzewna jest popularna głównie ze względu na swoje właściwości antyalergiczne. Dodatkowo nie rdzewieje.

Najczęściej spotykane rozwiązania w przypadku koper okrąg. Jednak na przestrzeni lat pojawiały się nowe projekty oraz rozwiązania. Efektem tego asortyment ten powiększył się między innymi o modele utrzymane w kwadracie, prostokącie, sześcio i ośmiokącie oraz modele owalne i elipsy. Można jednocześnie znaleźć zegarki, które trudno jednoznacznie zaliczyć do konkretnej kategorii.

W takich przypadkach można zauważyć jak wielką rolę odgrywa własny gust. Można tworzyć normy i opierać się na standardach, jednak najważniejsza staje się i tak końcowa ocena i ogólny odbiór.