Liczą się tylko karaty

Moda na wyroby ze srebra i złoto była, jest i z pewnością nadal będzie bardzo duża. Nie zmieniają tego wahania kursów tych kruszców oraz ich końcowych wyrobów. Projektowane przez osoby znane z pierwszych stron gazet, sygnowane twarzami i nazwiskami, stają niezbędnymi dodatkami do sukni wieczorowych, bankietowych i wielu innych kreacji. Są jednocześnie doskonałym dodatkiem, jak i głównym elementem każdej biżuterii.

Wartość każdej biżuterii, to również ilość złota, które zawarte jest w produkcie, wraz z dodatkami. W ten sposób otrzymujemy złoto o zróżnicowanych próbach, począwszy od próby 999, czyli złota 24 karatowego złota (jest to złoto czyste bez dodatków), po przez próbę 750 (18 karatowe złoto), 585 (14 karatowe złoto), oraz próbę 333 – 8 karatowe złoto. W przodku każdego karatów, określa się ile przedmiot zawiera złota, a ile dodatków. Tak więc wraz ze wzrostem ilości dodatków, spada ilość karatów dla złota, podobnie jak powinna spadać również i cena.

W celu wydobycia złota, należy prowadzić prace wydobywcze. Odbywają się one w różnych rejonach świata i są najczęściej bardzo ciężką pracą, prowadzoną przy użyciu specjalistycznego ciężkiego sprzętu. W telewizji, można w kilku stacjach telewizyjnych zobaczyć jak tego rodzaju prace wyglądają i ile należy włożyć wysiłku, dla osiągnięcia wyznaczonych celów. Mimo iż dawna gorączka złota dawno minęła, nadal nie brakuje zapaleńców i osób, które w profesjonalny sposób prowadzą tego typu wydobycie. Tego rodzaju złoto trafia do firm, które wykonują biżuterię, którą możemy znaleźć w sklepach i salonach jubilerskich.

Oprócz zastosowania w jubilerstwie złoto można spotkać również jako środek do lokowania środków pieniężnych, to szczególnie tam poszukiwane jest złoto z wysokim współczynnikiem czystości, bądź też przedmioty wykonane przez znanych cenionych projektantów. W ten sposób można po pewnym czasie odzyskać swoje pieniądze. Najczęściej jednak można w takich sytuacjach spotkać złoto w formie sztabek, bądź monet.