Skąd pochodzi złoto

Złoto oraz srebro, znajduje się w złożach, które mieszczą się w wielu regionach na świecie. Korzystają z tego kraje, które położone są na tych właśnie złożach. Mogą one, bowiem zlecać i przyznawać koncesje na wydobycie zarówno firmą krajowym, jak i prywatnym osobą, trudniących się wydobyciem. Złoża złota znajdują się zarówno w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Kandzie, Republice Południowej Afryki, Australii oraz Rosji. W tych i w innych krajach można znaleźć złoża szacowane na nawet kilka i kilkadziesiąt tysięcy ton. Podobne złoża, jednak nie w takiej ilości i formie, można znaleźć również w naszym kraju.

W zależności od roku, różne kraje przodują w wydobyciu złota i srebra. Najczęściej można wymienić między innymi Stany Zjednoczone, Rosję, Australię oraz Chiny. Wydobycie odbywa się w różnorodny sposób, z jednej strony stosuje się wydobycie głębinowe, bądź też prowadzi się kopalnie odkrywkowe. Zalety i wady obu rozwiązań muszą być wcześniej uwzględnione przez każdego inwestora, tak by zapewniały optymalny zysk.

Po specjalny przetworzeniu złoto, znajduje swoje zastosowanie oczywiście w jubilerstwie, gdzie wytwarzane są z niego pierścionki, kolczyki, zegarki zawieszki i bransolety. Jednak jubilerstwo to nie jedyna branża. Z powodzeniem złoto możne znaleźć zastosowanie w przemyśle, gastronomii a nawet w przemyśle kosmicznym. Wpływ na to mają wyjątkowe właściwości fizyczne, które posiada złoto. Wśród nich należy wymienić między innymi zdolność do odbijania fal elektromagnetycznych, jest też odporne na różnorodne kwasy (jest rozpuszczalne tylko przez wodę królewską).

Dziś większą część wydobywanego złota, pochłania jubilerstwo. Dawnej stanowiło istotny dodatek do monet, które stanowiły środek płatniczy. Dziś złoto stanowi element inwestycji zarówno firm, przedsiębiorstw, banków i osób prywatnych. Można, więc spokojnie stwierdzić, że popularność i wartość tego cennego surowca pozostaną na wysokim poziomie.