Właściwości srebra

Srebro to pierwiastkiem chemiczny o symbolu Ag i liczbie atomowej 47. Miękki, biały, lśniący metal przejściowy, posiada najwyższą przewodność elektryczną każdego elementu i najwyższą przewodność cieplną z dowolnego metalu. Metal w sposób naturalny występuje w czystej postaci wolnej (srebro rodzime), w postaci stopu złota i innych metali. Większość srebra wytwarza się jako produkt uboczny procesu rafinacji miedzi, złota, ołowiu i cynku.
Srebro jest od dawna cenione jako metal szlachetny, stosowany w monetach. Srebrny metal jest stosowany przemysłowo w stykach elektrycznych i przewodach, w lustrach i katalizie reakcji chemicznych. Ma największą przewodność elektryczną wszystkich metali, nawet wyższy niż miedzi, ale jego koszt jest większy. Wśród metali, czyste srebro ma najwyższą przewodność cieplną. Srebro jest najlepszym przewodnikiem ciepła i elektryczności jakiegokolwiek metalu w układzie okresowym.

 

Potrzebujesz gotówki? Odwiedź serwis oferujący skup złota i srebra we Wrocławiu.

 

Srebro posiada także najniższą rezystancję styku metali. Srebro jest stabilne w czystej wodzie i powietrzu, ale matowieje, gdy jest wystawiony na działanie powietrza lub wody zawierającej ozon lub siarkowodór, przy czym ta ostatnia tworzy czarną warstwą siarczku srebra, który może być usunięty tylko za pomocą rozcieńczonego kwasu solnego. Naturalnie występujące srebro składa się z dwóch stabilnych izotopów, 107Ag i 109Ag z 107Ag. Masa atomowa srebra jest wynosi 107.8682 (2) g / mol. Srebrny metal łatwo rozpuszcza się w kwasie azotowym (HNO3) w celu wytworzenia azotanu srebra (AgNO3), przezroczystego, krystalicznego ciała stałego, które jest nadwrażliwe i łatwo rozpuszczalne w wodzie.